Kitaplar
Mustafa Kartal'ın kitaplarını incelemek için lütfen tıklayın.
 
 
Galeri
Etkinliklerimizden çekilmiş kareleri görmek için lütfen tıklayın.
 
Nefes Yazıları
Nefes Terapisi
Farkındalık Uygulamaları
Doğru Nefes Alma
Nefes Haberleri
Nefes Teknikleri
 
E-Bülten
Eğitim ve hizmetlerimizden, etkinliklerimizden haberdar olmak, duyurularımızı almak isterseniz E-Bülten’e katılabilirsiniz.
 
 
 

Anasayfa
Mustafa Kartal Kimdir?
Eğitimler
Etkinlik Takvimi
Bize Ulaşın

Nefes Eğitiminin Çocuklara Faydaları
Mustafa Kartal | 14/01/2013Nefes Teknikleri eğitiminin çocuklara ne gibi faydaları vardır?

Çocuklara yönelik nefes çalışmalarında en önemli olarak beden ve düşünce birlikteliğinin ortaya çıkardığı duyguların kontrolü söz konusudur. Çocukların sağlıklı olmalarını temin etmek; doğru ve yeterli nefes almayı ve nefesi uzun kullanmayı alışkanlık haline getirmekle mümkündür. Çocukları okullarından ve sosyal yaşamdan alıkoyan en önemli hastalıklar bademcik ve lenf bezlerinin iltihapları, farenjit, larenjit, nezle ve grip gibi nefes yolu rahatsızlıklarıdır. Ağız mukozası mikroplarla baş etmeye uygun olamadığı için ağızdan alınan nefesle birlikte gelen mikroplara karşı önlem alınamaz. Çocuklarda sık olarak görülen üst solunum yolu rahatsızlıklarına ağızdan alınan nefes sebebiyet verir. Nefesi kontrol eden çocuk burundan nefes alıp vermeyi alışkanlık haline getirdiğinde artık kolayca hastalanmaz. Çocuk diyafram kullanımını geliştirerek derin ve bütünsel nefes almayı öğrenirse bağışıklık sistemi çok iyi çalışacağından her türlü mikrobik hastalığa karşı korunmuş olur.

Nefes Çalışması Neler İçeriyor?

Nefes teknikleri, çocuklara erken yaşta öğretildiği ve düzenli bir şekilde yaptırıldığı zaman çok şey kazandırır. Daha sakin olmayı, ahengi, huzuru, kendilerini tanıyıp güvenmelerini sağlamayı öğretiyor. Çeşitli zihinsel ve fiziksel rahatsızlıklara önleyici bir faktör oluşturuyor. Nefesle çalışmanın en önemli özelliği eğlenceli olması. Çocuklar balon şişirme, suya üfleyerek köpük çıkarma, cam buğulandırma, birbirlerine üfleyerek rüzgar yapma, nefes tutma gibi bir çok oyunlar oynayıp, şarkılar söylerken çok eğlenirler. Arkadaşlarıyla ortak şeyler paylaşarak sadece koşulsuz sevgi hissettikleri bir Nefes eğitimi çocuklar için çok yararlıdır.

Hangi yaş grubundaki çocuklarla nefes çalışılır? Başlamak için ideal yaş kaçtır?

4 yaşından itibaren her yaş grubuna Nefes eğitimi verilebilir.  6-7 yaş, bedensel ve zihinsel olarak Nefes Teknikleri ile ilgilenmesi için idealdir. Çocuğa Nefesi ile ilgili farkındalık ne kadar erken başlatılırsa o kadar iyi olur.

Aileler en çok hangi nedenle çocuklarına Nefes eğitimi aldırıyor?

Aileler daha uygun olarak hiperaktive, uyum sağlama, dikkat bozukluğu, motivasyon eksikliği gibi sorunları çözmek ve denge sağlamak için çocuklarına nefes eğitimi aldırıyorlar.

Çocuklar için uyarlanan nefes çalışmasında özel araçlara ihtiyaç var mı?

Hayır, Kullanılan araçlar genellikle çocukların oynadıkları şişeden su içilen pipet, ayna veya balonlar gibi oyuncaklardır. Yerde sırt üstü yatmaları gerektiğinde yere serilen matlar, derin gevşeme için gözlerinin kapalı olması gerektiğinde de kumaş göz bantları kullanılıyor.

Nefes Eğitiminin çocuğun yaşamına katkısı nedir?

Nefes Eğitiminin çocuğun yaşamına katkısı inanılmaz ölçüdedir. Nefesini kontrol etmeyi başaran çocuk belli konu üzerine ilgi oluşturabilmeyi ve dikkatini yoğunlaştırabilmeyi öğreniyor. Olaylar karşısında daha olgun hareket edebiliyor, sessizlik ve sakinliğini koruyabiliyor. Yaşamı tanımlarken doğru rehberlik alıyor. Bu da potansiyellerini ortaya çıkararak hayat amacının belirlenmesine yardımcı oluyor. Daha kolay öğrenme, yeniliklere açık olma, olumlu düşünce, yaşamı tanıma ve dengeleme açısından faydalı.

Çocuklarda Nefes çalışmaları nasıl gerçekleştiriliyor?

Çocuklarda Nefes çalışmaları genellikle 5 bölümden oluşuyor. İlk bölümde çocuğun anlayacağı şekilde nefes Nefesi doğru kullanmanın yararları anlatılıyor. İkinci bölümde bir olay anlatılarak nefes hikâye ediliyor. Üçüncü bölümde nefes çalışmaları ikili ve toplu olarak oyunların içine serpiştirilerek kurgulanıyor. Dördüncü bölümde sırt üstü yatıp gözler kapattırılarak bir nefes meditasyonu ile topraklama ve hayal gücünü geliştirme amaçlanıyor. Son bölümde beraber şarkılar söyleterek nefes kullanımını en güzel hale getirmek amaçlanıyor.

Çocuk ve nefes terapisinde ki uygulamalar nelerdir?

Nefes eğitimi çocuğa terapist tarafından bir ders havasından daha çok oyunlar şeklinde düzenlenerek verilmelidir. Balon şişirme yarışmaları, camı nefesle buğulandırma çalışmaları, pipetle daha uzun üfleme, beraber şarkı söyleme gibi oyunlarla zevkli bir çalışma ortamı oluşturmak gerekir. Nefes eğitimi üç yaşından başlayarak her yaştaki çocuğa değişik şekillerde oyunlar ve drama çalışmaları geliştirilerek uygulanabilir.

Nefesin doğru kullanımı ile okul başarısının bağlantısı nelerdir?

Çocuk nefes teknikleri uygulayarak beynin nefesten sorumlu medullasını daha üst bir performans için eğitebilir. Dokulara oksijen taşınmasını mükemmel hale getirir. Bu durumda yeterli oksijen ve şeker ihtiyacı karşılanan beyin, gelişmekte olan çocukta tam kapasite ile çalışır. Öğrenme kolaylığı, konsantrasyon, motivasyon ve hafıza kullanımı açısından en iyi duruma gelir. Çocuğun okuldaki öğrenme limiti en üst düzeye çıkar.

Nefes Çalışmaları sosyal hayatı nasıl etkiler?

Nefes Teknikleri ile duyguları üzerinde kontrol geliştiren çocuk sevgi, şefkat ve merhamet anlayışını geliştirerek ağaçlar, bitkiler, hayvanlar ve arkadaşları ile empati kurarak mükemmel bir uyum ve denge oluşturur. Daha birçok konuda kendisini destekleyecek nefes teknikleri öğrenerek yaşamanı en güzel şekilde geliştirmeyi öğrenir. Nefesini kontrol etmeyi öğrenen çocuk, istem dışı hareketlerini kontrol etmede, kekeleme, konuşma zorlukları, heyecan ve stres konularında her zaman dengede kalmak için birkaç nefes tekniği kullanma şansını yakalar.

Hiperaktif ve uyumsuzluk sorunu yaşayan çocuklarda nefes çalışmaları işe yarıyor mu?

Evet, işe yarıyor. Topluma uyum ve adaptasyon sorunu yaşayan, kendini değersiz ve yetersiz hisseden özellikle kekeme çocuklar üzerinde çok etkin fayda sağlıyor. Sabırsızlıkları, devamlı hareket halinde olmaları ve gereksiz heyecanları yüksek oranda iyileştiriliyor.

Çocuklar ne sıklıkta Nefes çalışmaları yapmalı?

Başlangıç için haftada 1 ya da 2 kez yeterli olabilir. Yaş grubuna bağlı olarak 15-20 dakikadan başlayarak daha uzun süreli çalışmalara geçilebilir. Bir süre sonra nefesin devamlılık kazanması ve çocuğun kontrol edilmediği zamanlarda da doğru nefes almaya devam etmesi amaçlanır.

Nefes çalışmaları nerelerde yapılabilir?

Küçük çocuklar için en uygun yer çocuk yuvaları, kulüpleri ve okullar daha uygun olmakla beraber, Nefes çalışmaları uygun olan her yerde yapılabilir. Okullarda yapılan çalışmalarda ders öncesi ilgi ve dikkat yoğunluğu oluşturması açısından çok yararlı oluyor. Evde yapacakları çalışmalarda ebeveynlerin eşliğinde ve onlarla birlikte yapılması birçok açıdan daha uygundur. Anne babaların çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmeleri içinde uygun bir ortam oluşturur.

Sizin çocuklarla yaptığınız nefes çalışmaları var mı?

Evet, var. Birbirine yakın yaş grubunda çocuklarla çalışmalar yapıyorum. Bu anlamda 3 farklı grup oluşuyor. 3-6 arası 7-10 yaş arası ve 11- 16 yaş arası çocuklarla farklı çalışmalar yapıyorum. Bu çalışmaları çocuk yuvalarında öğretmenlerinin eşliğinde ve kişisel gelişim merkezlerinde Anne babalarının eşliğinde gerçekleştiriyorum.

Mustafa kartal
mkartalll@yahoo.com

www.nefesteknikleri.com
www.nefesokulu.com

 
Tüm makaleler
 
Nefes Terapisi
RÜYA GÖREN EVREN -- İÇİNDEKİLER ---
Holoterapi Eğitiminin Genel Amacı ve Faydaları
Holoterapi Çalışmasında Doğum Travmasının Gözlenmesi ve İyileştirilmesi
Holoterapi Çalışması
Nefes Tutma Çalışmaları
Bolluk Bilinci Oluşturmak İçin Nefes Meditasyonu
HOLOTERAPİDE BOTOX ETKİSİ
Nefes Terapisi Kitabımı Okudunuzmu?
HOLOTERAPİ NEFES ÇALIŞMASI NEDİR?
BIRAK AKSIN, İZİN VER OLSUN
Zamanı Yönetmek Için Bilinçaltını Programlamak
Beyin Kimyasında Düşünce ve Duyguların Oluşması
Derin Uyku Uyumak ve Boyun Fıtığını İyileştirmek İçin Nefes Çalışması
Nefesi Derin Alıp Uzun Vermenin Faydaları
Kabul Etme Nefesi
Taşikardiyi nefesle düzeltmek
Migren Ağrılarını İyileştirmek İçin Diyafram Kullanımı
Yürüyerek Nefes Tutmayı Geliştirme Çalışması
Sahiplenmeyin
Farkındalık Uygulamaları
SAF BİLİNÇ MEDİTASYONU
Düşünce Gücünü Kuvvetlendirmek İçin Nefes Çalışması
Nefesle Beynin İki Lobunu Eşitleme Çalışması
Renk İmgelenerek Yapılan Nefes Çalışması
Birlik Bilinci Nefesi
Bilinçli Nefeslerle Potansiyelleri Açığa Çıkarmak
Beynin İki Lobunu Nefesle Eşitleme
Budist Öğretilerde Nefes Farkındalığı
Nefesle Astral Projeksiyon
Düşünce Ve Nefes Birdir.
Farkındalık, Deneyimin Hatırllanmasıdır
ÖLÜME YAKIN DENEYİMLERDE CO2 ETKİSİ
NEFES SAYMA MEDİTASYONU
KABUL ETME NEFESİ
SAF TANIKLIK DURUMU
Beynin Performansını Artırmak için Nefes Çalışmaları
Affetmek ve Özgürleşmek
KONTROLLERİ BIRAKMAK
Nefes Çalışmalarının Getirdikleri
Doğru Nefes Almanın İlkeleri
Nefes Teknikleri İle İrade Kazanmak
Nefes Egitiminin Cocuklara Ne Gibi Faydalari Var?
Dogru Nefes Almanin Onemi
Nefes Tutmada Diyafram Kullanimi Ve Dusunsel Antreman
Esneme Nedir?
Nefes Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular
Strese Karşı Senkronize Nefes Teknikleri
YÜRÜYEREK SOLUNUMU TEST ETMEK
Doğru Nefes Alma
Mustafa Kartal Nefes Uygulamalarının Sübjektif Gözlemleri
Nefesle İyileşme Sistemi
Derin ve sığ solumanın arasındaki fark nedir?
Akciğerlerin Yapısı ve Çalışma Düzeni
Sporda Nefes Kullanımı
Solunumun Kalitesini Belirleyen Faktörler
Sporda Anaerobik Solunum
An Aerobik Solunum
Çocuklar Diyafram Kullanmayı Neden Bırakırlar?
Çocuklar İçin Nefes Vermeyi Kuvvetlendirme Teknikleri
Çocuklar Neden Nefes Eğitimi Almalıdır?
Anahtar Minerallerin Takviyesiyle Solunumda Temizlik Reaksiyonları
Diyet Besin ve Anahtar Mineral Kullanımı
Kare Nefes Alıştırması
Soğuk Duş Almanın Nefes Eğitimine Katkısı
ESNEKLİK ÇALIŞMALARINDA NEFES DİSİPLİNİ OLUŞTURMAK
DİYAFRAM NEFESİNE GEÇİŞİN ETKİLERİ
Holoterapide Anne Karnı Sürecinde Gezegen Etkilerinin Gözlenmesi
Trioid Bezi Ve Nefes İlişkisi
Nefes Teknikleri İle Öfke Ve Kızgınlık Kontrolü
Gözünüzün İliştiği Her Yere “NEFES AL” yazın
Nefes Alma Sanatı - Mustafa Kartal' ın yeni kitabı okurlarla buluştu!
Burun Yerine Ağız Kullanmanın Olumsuzlukları
Neden Burun? Neden Diyafram?
Nefes Haberleri
PANİK BOZUKLUKLARDA NEFES KULLANIMI
NEYE NİYET NEYE KISMET
"30 GÜNDE NEFES MUCİZESİ" KİTABI İŞE YARIYOR MU?
30 GÜNDE NEFES MUCİZESİ KİTABI ÇIKTI
"Nefesle Zayıflama" adlı yeni kitabım çıktı! - Mustafa Kartal
YENİ KİTABIM ÇIKIYOR. "30 GÜNDE ADIM ADIM VERİMLİLİK"
Yeni kitabım çıktı."HER ZAMAN DAHA İYİSİ VAR"
Mustafa Kartal İle Olimpos Nefes Kampı ( 16 - 17 - 18 - 19 Mayıs 2014, 4 gün 3 gece )
Yeni kitabım
Sağlıklı, Paralı, Aşkla Dolu Mutlu Bir Yaşam İçin
Epilepsi Rahatsızlıkları İçin Diyafram Uyarımı
Farkındalıkla Potansiyelleri Keşfetmek --AKTÜEL DERGİSİ
Lenf Dolaşımı İçin Derin Nefes Kullanımı
Savaş-kaç Sisteminin solunumla İlişkisi
Yetersiz Nefes ve Kanser İlişkisi
Eski Çin Tıbbında Nefes Teknikleri
Uyku Kalitesi Ve Solunum İlişkisi
Yung’un Nefesle Kişilik Analizi
HAMİLELİK VE DOĞUMDA NEFES
Kalp Hastalıkları ve Hızlı Solunum İlişkisi
60 Nefes Çalışmasında Endorfin ve Serotonin İlişkisi
Ciğerlerin Tamamını Kullananlar Daha Zeki Oluyor
FARKINDALIK TESTİ
SES EĞİTİMİNDE NEFES KULLANIMININ ÖNEMİ
SOLUNUMDAN KANSER TESHİSİ YAPILABİLİYOR
NEFES EĞİTİMCİSİ OLUYORUM
Anaerobik solunum nedir?
Nefesi eğitmek ve yeterli oksijen almak için soğuk duş
Nefes Teknikleriyle Zihin Degistirilebiliyor.
Bir öğretmenin heyecan ve konuşma zorluğu hikayesi
Asidoz’a Karşı Nefes Kullanımı
Tüm Nefes Çalışmaları Yapan Dostların Dikkatine!!!
Değişmek mi, Dönüşmek mi?
60 Nefes Çalışmasında Endorfin Ve Serotonin İlişkisi
60 NEFES ÇALIŞMASI
Nefes Teknikleri
ŞAŞIRTMA TEKNİĞİ
Sıkıştırma Nefesi
Nefes Sağlığınızı Test Etmek İster Misiniz?
Derin Nefesle, Sığ Nefes Arasındaki Fark
Karaciğeri Nefes Teknikleri Kullanarak Temizleme Çalışması;
İştah Kesme Nefesi
Sayı Kontrollü Nefes Çalışmaları
Diyaframın Sporcu Üzerinde Önemi
Nefesle Omurga Sorunlarını İyileştirmek
Duygularınızı Nefes Kullanarak Yönetebilirsiniz
Nefes Tekniklerinin Sinir Sistemi Üzerinde Etkileri
Nefes Uygulamaları DNA yı değiştirebiliyor
Kaygı ve Nefes İlişkisi
Yüzmede Nefes Tekniği
Deniz Tutmasına Nefesle Önlem Almak
Nefesle Esneklik ve Gerilme Çalışmaları
Sigarayı Nefes Teknikleri İle Bıraktım
Nefes Teknikleriyle Göbekten Zayıflamak
Vagus Nefes Tekniği
Nefes Eğitiminin Çocuklara Faydaları
Nefes Kontrolü İle Yitirilen İradenin Yeniden Kazanılması
Nefes Teknikleri İle Sınav Heyecanını Yenmek
Nefes Eğitimi Çocukların Ders Başarısını Arttırıyor
SONSUZLUK NEFESİ ÇALIŞMASI
3 Derin Nefes
SES DALGALARININ ALANSAL ETKİLERİ
10 Saniye Nefesi
Nefes Uygulamalarının Beyin İşlevselliğine Etkisi
İdeal Nefes Hızı
Solunum Çalışmalarında Mineral Kullanımı
Konuşmanın Önemi
Ölüme Yakın Deneyimlerde Azalan CO2’in Etkisi
Bir Hayalim Var...
Derin Nefes Çalışmalarında Temel Minerallerin Desteklenmesi
 
Tüm hakları saklıdır. 2024 Copyright ©
Mustafa Kartal | Nefes Teknikleri