Kitaplar
Mustafa Kartal'ın kitaplarını incelemek için lütfen tıklayın.
 
 
Galeri
Etkinliklerimizden çekilmiş kareleri görmek için lütfen tıklayın.
 
Nefes Yazıları
Nefes Terapisi
Farkındalık Uygulamaları
Doğru Nefes Alma
Nefes Haberleri
Nefes Teknikleri
 
E-Bülten
Eğitim ve hizmetlerimizden, etkinliklerimizden haberdar olmak, duyurularımızı almak isterseniz E-Bülten’e katılabilirsiniz.
 
 
 

Anasayfa
Mustafa Kartal Kimdir?
Eğitimler
Etkinlik Takvimi
Bize Ulaşın

BIRAK AKSIN, İZİN VER OLSUN
Deniz Kodallı | 10/12/2012Geçen sene Nefes Teknikleri kapsamında Holoterapi çalışmasına katılmamın sonrasında yaşamım o kadar hızla değişti ki hâlâ olanlara inanmakta güçlük çekiyorum. Büyük bir otomotiv firmasında, aslında hoşlanmadığım bir iş olan yönetici yardımcılığı yaparken bir hafta sonu iş arkadaşımın ısrarları sonucu katıldığım iki günlük nefes etkinliği sonrasında aniden kendimi bambaşka bir dünyada buldum.

Holoterapi çalışmasında eğitmenin içimizden tekrarlamamızı istediği “Bırak aksın, izin ver olsun” sözleri ta derinlerimde karşılık buldu ve çalışma süresince bu cümleleri tekrarlamaya devam ettim. Cümle içimde büyüyordu. Evet, sorunu çözmüştüm. Bırakmıyordum. Yaşamım akmıyordu. Bir yandan kontrol ediyor ve değişmesine izin vermiyordum. Bir yandan da tek düze olan ve giderek sıkıntı veren monoton yaşantımdan şikâyet ediyordum. Olacaklara standartlarım bozulur düşüncesi ile izin de vermiyordum. Bu yüzden de olmuyordu. Yaşamımda hiçbir gelişme, iyileşme ve güzelleşme olmuyordu. Diğer katılımcılar Holoterapi çalışması sonunda yaşadıkları durumları paylaşırken ben bunları düşünüyordum.

Evet. Yaşamımın istediğim gibi akmadığını bilmeme ve bundan şikayetçi olmama rağmen izin vermiyordum. Birden içimde her şeyi yeni baştan düzenleyebileceğim ve yapılandırabileceğim düşüncesi belirdi. İçimde inanılmaz bir heyecan hissettim. Önce sevmediğim şeyleri yapmama kararı aldım. İşimi değiştirecektim. Yaşamıma heyecan getirmek istiyordum. Boşanmamın ardından geçen üç senelik yalnızlığıma da bir son verme kararı aldım. Eski eşimin yarattığı zorluklar yüzünden kimseye hayatıma girme izni vermediğimi anladım. Aslında bu kararları almam gerektiğini çoktan biliyordum, ama ne olduysa bu Holoterapi sırasında olmuştu ve eğitmenin size acı verdiği için kaçtığınız anılarınızla yüzleşin sözleri çok işe yaramıştı.

Nefes Terapisi sürecinin bu en derin anında eski eşimin yaptıklarını ve yaşamımın beş senesini anımsadım. Eğitmen terapi esnasında herkese affetme çağrıları yapıyordu. Bilinçaltının yüklerinden kurtulmak için affetmenin gerektiğini söylüyordu. Çalışmanın bu anında herkesi ve her şeyi affedebileceğimiz bir kuvvet oluşacağından ve affedildiğinde her şeyin değişebileceğinden söz ediyordu.

Gözlerim kapalı, sırtüstü yatar vaziyette olmama rağmen kendimi yükselmiş, kuvvetlenmiş hissettim. Eski eşimle birlikte olduğumuz günleri yeniden gözümün önünden geçirdim.  Aslında aramızda gelişen geçimsizliği tamamen ona yüklemenin haksızlık olduğunu düşündüm. Geçirdiğimiz çok güzel günler de vardı. Onu affettim. Beni aldattığı günleri ve onu sevgilisi ile yakaladığım anı hatırladım. Her ikisini de affettim. Hatta her ikisine de sarıldım. Yaşamıma farkındalık kazandırdıkları, tek düze, heyecansız ve anlamsız giden evliliğimi sonlandırmalarını sağladıkları için onlara bir de teşekkür ettim. Eşime kızdığım için bütün erkeklere nefret dolu ve karşı tavırlı olduğumu o an anladım. Bunun için izin vermiyordum. Bana yaklaşmalarına bile izin vermiyordum. Şimdi buna da izin vermem gerekiyordu.

Yirmi dakika süren çalışmada yaşanılan ve hissedilen şeyleri diğerleri ile paylaşma sırası bana geldiğinde eğitmene ve diğer katılımcılara eski eşimi gerçekten affettiğimi, her şeyi bırakma ve olacaklara izin verme kararı aldığımı ve bundan sonra akışta kalarak yaşamın götürmek istediği yere akacağımı söyledim. Diğer katılımcılarla sarılarak, birbirimize başarılar dileyerek ve iletişim bilgilerini birbirimize vererek ayrıldık.

Eskiden işsiz ve parasız kalmanın dünyanın sonu olduğuna inanmışken hiçbir iş teklifi almadan, işle ilgili hiçbir yeni fikir yokken ve birikmiş fazla bir param bile olmadan hafta başında işten ayrıldım. İşten ayrıldığım hafta sürpriz bir şekilde, bir Almanla evlenerek uzun süre Almanya’da yaşayan kız kardeşim yanıma geldi. Almanya’da kurduğu şirketi devrettiğini, eşinden ayrılmak üzere olduğunu ve bir süre yanımda kalarak dengelenmek istediğini söylediğinde doğru işaretin geldiğini anladım. İzin vermeliydim. Eskiden olsa hemen Almanya’ya dönmesini ve ne şartlarda olursa olsun evliliğini devam ettirmesi gerektiğini söyler, hatta buna zorlardım. Akışta kalmalıyı seçtim. Kardeşimle dört ay Akdenizi gezdik. O güne kadar bir hafta bile düzgün tatil yapamamış olan ben, dört ay boyunca hayatımın en rahat ve en güzel günlerini yaşadım.

Son gittiğimiz tatil yöresinde yemeğe çıktığımız bir akşamda kardeşimin Almanya’dan tanıdığı, tatilini Türkiye’de geçiren bir çiftle tanıştım. Akşam yemeğini beraberce yedik. Sohbet sırasında sahibi oldukları güzellik firmasının ürünlerini pazarlamak üzere Türkiye’de Türk partner aradıklarını ve bunun ben olup olamayacağımı sorduklarında bir başka işaretin geldiğini anladım. Eskiden olsa kılı kırk yarmadan, uzun bir incelemeye almadan ve kuşkuyla yaklaşmadan yapamazdım. O an tamam, dedim. El sıkıştık. Güzellik malzemeleri shoplarından saatlerce çıkmadığım ve evimin her köşesini doldurduğum sabun ve benzeri malzemeyi artık ben pazarlayacaktım. Yani en sevdiğim şeyi yapacak bir de üzerine para kazanacaktım. İnanılır gibi değildi.

Bununla da bitmedi. Birlikte yemek yediğimiz çiftin Almanya’dan emekli olarak Türkiye’ye yeni gelen arkadaşları ilerleyen saatlerde sohbetimize katıldı. Eşini bir süre önce kaybetmiş olan bu yakışıklı adamla aramızda öyle bir elektrik oluştu ki; bırak-mayan, akışa izin vermeyen ben neredeyse evlenme teklif edecektim. Aldığım elektrik beni yanıltmadı. Ertesi akşam tekrar grup olarak yemeğe davet edildik. Ve o akşam yemekte beni bekleyen sürpriz inanılmazdı. Orkideler arasında bir pırlanta yü-zük evlenme teklifi ile birlikte bana sunuluyordu. Gözyaşlarımı tutamadım.

Şimdi beş aylık evli olarak iki katlı harika bir evde yaşayan, hayalindeki işi yapan, akışta kalmayı ve izin vermeyi öğrenmiş bir Nefes Teknikleri uygulayıcısıyım. Bundan sonra da Nefes eğitmeni olmak ve Nefes Tekniklerinin bir insanın yaşamında na-sıl etkili olacağını yaşayan bir örneği olarak anlatmak, daha fazla insana izin verme, bırakma ve akışta kalma konusunda cesaret vermek için elimden geldiğince yardımcı olmak istiyorum.

Deniz Kodallı
dkodall@yahoo.com

18 09 2008

 
Tüm makaleler
 
Nefes Terapisi
RÜYA GÖREN EVREN -- İÇİNDEKİLER ---
Holoterapi Eğitiminin Genel Amacı ve Faydaları
Holoterapi Çalışmasında Doğum Travmasının Gözlenmesi ve İyileştirilmesi
Holoterapi Çalışması
Nefes Tutma Çalışmaları
Bolluk Bilinci Oluşturmak İçin Nefes Meditasyonu
HOLOTERAPİDE BOTOX ETKİSİ
Nefes Terapisi Kitabımı Okudunuzmu?
HOLOTERAPİ NEFES ÇALIŞMASI NEDİR?
BIRAK AKSIN, İZİN VER OLSUN
Zamanı Yönetmek Için Bilinçaltını Programlamak
Beyin Kimyasında Düşünce ve Duyguların Oluşması
Derin Uyku Uyumak ve Boyun Fıtığını İyileştirmek İçin Nefes Çalışması
Nefesi Derin Alıp Uzun Vermenin Faydaları
Kabul Etme Nefesi
Taşikardiyi nefesle düzeltmek
Migren Ağrılarını İyileştirmek İçin Diyafram Kullanımı
Yürüyerek Nefes Tutmayı Geliştirme Çalışması
Sahiplenmeyin
Farkındalık Uygulamaları
SAF BİLİNÇ MEDİTASYONU
Düşünce Gücünü Kuvvetlendirmek İçin Nefes Çalışması
Nefesle Beynin İki Lobunu Eşitleme Çalışması
Renk İmgelenerek Yapılan Nefes Çalışması
Birlik Bilinci Nefesi
Bilinçli Nefeslerle Potansiyelleri Açığa Çıkarmak
Beynin İki Lobunu Nefesle Eşitleme
Budist Öğretilerde Nefes Farkındalığı
Nefesle Astral Projeksiyon
Düşünce Ve Nefes Birdir.
Farkındalık, Deneyimin Hatırllanmasıdır
ÖLÜME YAKIN DENEYİMLERDE CO2 ETKİSİ
NEFES SAYMA MEDİTASYONU
KABUL ETME NEFESİ
SAF TANIKLIK DURUMU
Beynin Performansını Artırmak için Nefes Çalışmaları
Affetmek ve Özgürleşmek
KONTROLLERİ BIRAKMAK
Nefes Çalışmalarının Getirdikleri
Doğru Nefes Almanın İlkeleri
Nefes Teknikleri İle İrade Kazanmak
Nefes Egitiminin Cocuklara Ne Gibi Faydalari Var?
Dogru Nefes Almanin Onemi
Nefes Tutmada Diyafram Kullanimi Ve Dusunsel Antreman
Esneme Nedir?
Nefes Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular
Strese Karşı Senkronize Nefes Teknikleri
YÜRÜYEREK SOLUNUMU TEST ETMEK
Doğru Nefes Alma
Mustafa Kartal Nefes Uygulamalarının Sübjektif Gözlemleri
Nefesle İyileşme Sistemi
Derin ve sığ solumanın arasındaki fark nedir?
Akciğerlerin Yapısı ve Çalışma Düzeni
Sporda Nefes Kullanımı
Solunumun Kalitesini Belirleyen Faktörler
Sporda Anaerobik Solunum
An Aerobik Solunum
Çocuklar Diyafram Kullanmayı Neden Bırakırlar?
Çocuklar İçin Nefes Vermeyi Kuvvetlendirme Teknikleri
Çocuklar Neden Nefes Eğitimi Almalıdır?
Anahtar Minerallerin Takviyesiyle Solunumda Temizlik Reaksiyonları
Diyet Besin ve Anahtar Mineral Kullanımı
Kare Nefes Alıştırması
Soğuk Duş Almanın Nefes Eğitimine Katkısı
ESNEKLİK ÇALIŞMALARINDA NEFES DİSİPLİNİ OLUŞTURMAK
DİYAFRAM NEFESİNE GEÇİŞİN ETKİLERİ
Holoterapide Anne Karnı Sürecinde Gezegen Etkilerinin Gözlenmesi
Trioid Bezi Ve Nefes İlişkisi
Nefes Teknikleri İle Öfke Ve Kızgınlık Kontrolü
Gözünüzün İliştiği Her Yere “NEFES AL” yazın
Nefes Alma Sanatı - Mustafa Kartal' ın yeni kitabı okurlarla buluştu!
Burun Yerine Ağız Kullanmanın Olumsuzlukları
Neden Burun? Neden Diyafram?
Nefes Haberleri
PANİK BOZUKLUKLARDA NEFES KULLANIMI
NEYE NİYET NEYE KISMET
"30 GÜNDE NEFES MUCİZESİ" KİTABI İŞE YARIYOR MU?
30 GÜNDE NEFES MUCİZESİ KİTABI ÇIKTI
"Nefesle Zayıflama" adlı yeni kitabım çıktı! - Mustafa Kartal
YENİ KİTABIM ÇIKIYOR. "30 GÜNDE ADIM ADIM VERİMLİLİK"
Yeni kitabım çıktı."HER ZAMAN DAHA İYİSİ VAR"
Mustafa Kartal İle Olimpos Nefes Kampı ( 16 - 17 - 18 - 19 Mayıs 2014, 4 gün 3 gece )
Yeni kitabım
Sağlıklı, Paralı, Aşkla Dolu Mutlu Bir Yaşam İçin
Epilepsi Rahatsızlıkları İçin Diyafram Uyarımı
Farkındalıkla Potansiyelleri Keşfetmek --AKTÜEL DERGİSİ
Lenf Dolaşımı İçin Derin Nefes Kullanımı
Savaş-kaç Sisteminin solunumla İlişkisi
Yetersiz Nefes ve Kanser İlişkisi
Eski Çin Tıbbında Nefes Teknikleri
Uyku Kalitesi Ve Solunum İlişkisi
Yung’un Nefesle Kişilik Analizi
HAMİLELİK VE DOĞUMDA NEFES
Kalp Hastalıkları ve Hızlı Solunum İlişkisi
60 Nefes Çalışmasında Endorfin ve Serotonin İlişkisi
Ciğerlerin Tamamını Kullananlar Daha Zeki Oluyor
FARKINDALIK TESTİ
SES EĞİTİMİNDE NEFES KULLANIMININ ÖNEMİ
SOLUNUMDAN KANSER TESHİSİ YAPILABİLİYOR
NEFES EĞİTİMCİSİ OLUYORUM
Anaerobik solunum nedir?
Nefesi eğitmek ve yeterli oksijen almak için soğuk duş
Nefes Teknikleriyle Zihin Degistirilebiliyor.
Bir öğretmenin heyecan ve konuşma zorluğu hikayesi
Asidoz’a Karşı Nefes Kullanımı
Tüm Nefes Çalışmaları Yapan Dostların Dikkatine!!!
Değişmek mi, Dönüşmek mi?
60 Nefes Çalışmasında Endorfin Ve Serotonin İlişkisi
60 NEFES ÇALIŞMASI
Nefes Teknikleri
ŞAŞIRTMA TEKNİĞİ
Sıkıştırma Nefesi
Nefes Sağlığınızı Test Etmek İster Misiniz?
Derin Nefesle, Sığ Nefes Arasındaki Fark
Karaciğeri Nefes Teknikleri Kullanarak Temizleme Çalışması;
İştah Kesme Nefesi
Sayı Kontrollü Nefes Çalışmaları
Diyaframın Sporcu Üzerinde Önemi
Nefesle Omurga Sorunlarını İyileştirmek
Duygularınızı Nefes Kullanarak Yönetebilirsiniz
Nefes Tekniklerinin Sinir Sistemi Üzerinde Etkileri
Nefes Uygulamaları DNA yı değiştirebiliyor
Kaygı ve Nefes İlişkisi
Yüzmede Nefes Tekniği
Deniz Tutmasına Nefesle Önlem Almak
Nefesle Esneklik ve Gerilme Çalışmaları
Sigarayı Nefes Teknikleri İle Bıraktım
Nefes Teknikleriyle Göbekten Zayıflamak
Vagus Nefes Tekniği
Nefes Eğitiminin Çocuklara Faydaları
Nefes Kontrolü İle Yitirilen İradenin Yeniden Kazanılması
Nefes Teknikleri İle Sınav Heyecanını Yenmek
Nefes Eğitimi Çocukların Ders Başarısını Arttırıyor
SONSUZLUK NEFESİ ÇALIŞMASI
3 Derin Nefes
SES DALGALARININ ALANSAL ETKİLERİ
10 Saniye Nefesi
Nefes Uygulamalarının Beyin İşlevselliğine Etkisi
İdeal Nefes Hızı
Solunum Çalışmalarında Mineral Kullanımı
Konuşmanın Önemi
Ölüme Yakın Deneyimlerde Azalan CO2’in Etkisi
Bir Hayalim Var...
Derin Nefes Çalışmalarında Temel Minerallerin Desteklenmesi
 
Tüm hakları saklıdır. 2024 Copyright ©
Mustafa Kartal | Nefes Teknikleri